Skrzydłokwiat - jak dbać? Pielęgnacja i uprawa
Skrzydłokwiat to długo żyjąca, wyjątkowo efektowna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Często gości w naszych domach, jako ozdoba salonów. Ten kwiat doniczkowy pojawia się równie często w sypialniach, ze względu na naturalną zdolność pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza.
Chcesz, by Twój skrzydłokwiat miał jak najlepsze warunki do wzrostu i długo zachwycał swoim unikatowym wyglądem? Poznaj nasze porady dotyczące jego uprawy i pielęgnacji. Dowiedz się również, jakich błędów unikać, by nie zaszkodzić swojemu zielonemu podopiecznemu.
Skrzydłokwiat (spathiphyllum) – charakterystyka
Skrzydłokwiat to dekoracyjna i pożyteczna roślina o atrakcyjnym wyglądzie. Jak ją rozpoznać? Jakie są jej cechy charakterystyczne?
Skrzydłokwiat jest rośliną o unikalnych białych kwiatach, przypominających wyglądem żagiel, które osadzone są na długich sztywnych łodygach i wyrastają ponad liście. Skrzydłokwiat kwitnie od wiosny do jesieni, a przy naprawdę sprzyjających warunkach, może kwitnąć obficie przez cały rok (!).
Liście skrzydłokwiatu są ciemno-zielone, lancetowate, błyszczące i silnie unerwione. Wyrastają one wprost z kłączy. Osadzone są one na długich ogonkach liściowych i mogą sięgać ok. 15 cm długości.
W domowych warunkach Twój skrzydłokwiat może osiągnąć imponujące rozmiary – w zależności od odmiany, na jaką się zdecydujesz, jak i wieku rośliny. Najmniejsze okazy mogą sięgnąć wysokości 46 cm. Te najwyższe potrafią urosnąć nawet do 150cm.
Skrzydłokwiat - oczyszcza powietrze z toksyn
Ta roślina doniczkowa, cieszy się sporą popularnością nie tylko ze względu na ciekawy wygląd i długi okres kwitnienia. Warto podkreślić, że skrzydłokwiat posiada też wyjątkową właściwość oczyszczania powietrza z różnych szkodliwych substancji.
Skrzydłokwiat to piękna roślina, która działa na zasadzie naturalnego filtra. Wyłapuje ona z powietrza najczęstsze toksyczne związki jak: benzen (znajdujący się m.in. w lakierach czy farbach) czy aceton (obecny w niektórych środkach chemicznych czyszczących).
Dlatego warto postawić go wszędzie tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu relaksując się, odpoczywając po całym ciężkim dniu, czy pracując.
Skrzydłokwiat - najlepsze odmiany do domu
Nazwa skrzydłokwiat obejmuje blisko 49 gatunków. Do najbardziej znanych zaliczane są odmiany: Mauna Lo, Cupido, Illusion, Petie i Sensation. Natomiast wśród najchętniej wybieranych do domów i biur znajdują się:
- skrzydłokwiat Wallisa odmiana Sensation – który w wyjątkowo sprzyjających warunkach może osiągać imponujące rozmiary;
- skrzydłokwiat kwiecisty odmiana Pearl Cupido – gatunek o niewielkich rozmiarach; może osiągnąć 30 cm wysokości.
Skrzydłokwiat - uprawa i pielęgnacja
Chociaż skrzydłokwiat nie należy do roślin kłopotliwych i trudnych w hodowli, to wymaga określonych warunków uprawy oraz pielęgnacyjnych.
Aby Twoja roślina dobrze się czuła w Twoim domu, pamiętaj przede wszystkim o regularnym oczyszczaniu liści. Najlepiej zrobić to wilgotną ściereczką – bez dodatku detergentów. Pamiętaj też, że liście skrzydłokwiatu źle znoszą wszelkiego rodzaju nabłyszczacze.
Po drugie pamiętaj, aby regularnie spryskiwać listowie kwiatu. Wytworzysz w ten sposób idealny mikroklimat. Z zamian Twój zielony podopieczny odwdzięczy się pięknymi, zdrowymi liśćmi i bujnym atrakcyjnym kwiatostanem.
Sprawdź, czego jeszcze potrzebuje ten ujmujący kwiat doniczkowy, by zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać./p>
Ziemia
Skrzydłokwiat lubi podłoże żyzne. Doskonale będzie rósł w glebie próchniczej, przepuszczalnej o lekko kwaśnym bądź obojętnym pH. Idealnym wyborem dla skrzydłokwiatu będzie więc ziemia uniwersalna z domieszką piasku, bądź też podłoże na bazie torfu.
Pamiętaj również o tym, by przed posadzeniem rośliny doniczkę wypełnić drenażem. Możesz do tego celu wykorzystać keramzyt.
Podlewanie
Skrzydłokwiat zalicza się do roślin tropikalnych, a to oznacza, że musisz zadbać o jego nawodnienie w odpowiedni sposób. Co to oznacza?
Po pierwsze – do podlewania kwiatu używaj przegotowanej wody. Unikaj zimnej wody prosto z kranu. Taka woda powinna odstać co najmniej kilka godzin. Skrzydłokwiat uwielbia też wodę przegotowaną.
Po drugie – stosuj przerwy pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Ta roślina bardzo lubi wilgoć, ale nie przesadną. Dlatego podlewaj swojego skrzydłokwiata, dopiero gdy stwierdzisz, że wierzchnia warstwa ziemi już przeschła. Oceń to za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest wilgociomierz bądź też przy pomocy zwykłego patyczka włożonego na głębokość ok. 5 cm.
Po trzecie – w chłodniejsze miesiące podlewaj roślinę mniej obficie. W przeciwnym wypadku, może dojść do przelania. To z kolei stanowi ryzyko wystąpienia chorób i szkodników.
Nawożenie
Aby zapewnić swojej roślinie dobre warunki do wzrostu warto, byś zadbał o jego nawożenie. Wykonuj tę czynność 2 x tygodniowo od marca do sierpnia. Użyj w tym celu nawozu do roślin kwitnących lub sięgnij po biohumus, który wzbogaci glebę o najpotrzebniejsze składniki we właściwej ilości.
Stanowisko
Skrzydłokwiat odnajduje się w niemal każdych warunkach świetlnych. Jednak najlepiej będzie rósł i rozwijał się, gdy zapewnisz mu półcień. Zimą najlepiej ustawić roślinę na parapecie, by zapewnić jej dostatecznie dużo dostępu do światła.
Warto też zadbać o właściwą temperaturę otoczenia. Ta powinna wynosić nie mniej niż 15 st C.
Jakich błędów nie popełniać w uprawie i pielęgnacji skrzydłokwiatu?
Twoja roślina bardzo szybko da Ci znać, jeśli w czasie uprawy popełnisz błędy lub ją zaniedbasz. Wtedy roślina zacznie Ci sprawiać problemy. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu.
Gdy zauważysz brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu, to oznaka, że temperatura powietrza jest nieodpowiednia. Kwiat w ten sposób reaguje też na przeciągi.
Jeśli liście skrzydłokwiatu zaczną żółknąć, a dodatkowo pojawi się na nich pajęczynka, to oznaka, że kwiat zaatakował przędziorek. To efekt niewłaściwej wilgotności powietrza.
Kiedy dostrzeżesz, że roślina mimo regularnego podlewania zaczyna więdnąć, to oznaka, że korzenie mogły zacząć gnić. Wtedy wystarczy przesuszyć roślinę, a najlepiej przesadzić ją do innej doniczki.
Natomiast usychające końcówki liści to sygnał, że sygnał zbyt niskiej wilgotności gleby. Pamiętaj więc o tym, by skrzydłokwiat podlewać regularnie.
Reasumując - skrzydłokwiat to imponująca i piękna roślina domowa. Jeśli tylko nauczysz się, jak prawidłowo dbać o skrzydłokwiat, czyli zapewnisz mu odpowiednie warunki: będziesz go regularnie podlewać, zraszać i nawozić oraz przesadzać w odpowiednim czasie, odwdzięczy się zdrowym i silnym wzrostem oraz bujnymi kwiatami.