Liścik do kwiatów – zasady wręczania

Zastanawiasz się, jak nadać wręczanemu czy przesyłanemu bukietowi osobistego charakteru? Wystarczy, że dołączysz do kwiatów liścik z odpowiednio brzmiącą dedykacją. Czy to zawsze dobre rozwiązanie? Co napisać na takim bileciku oraz kiedy nie wypada decydować się na tego typu dodatek do bukietu kwiatów?

Liścik do kwiatów – tak czy nie?

Bukiet kwiatów to najprostsza i najbardziej wymowna forma wyrażenia tego, co czujemy. A jak jest z dodatkami do naszej wiązanki? Oczywiście one również są mile widziane. Szczególnie kiedy chcemy, aby wręczany kwiatowy upominek nabrał osobistego charakteru. Może to być jakiś drobiazg, co do którego masz pewność, że ucieszy odbiorcę. Jeśli jednak nie znasz na tyle gustu adresata, wtedy idealnym rozwiązaniem będzie dołączony liścik do bukietu kwiatów.

Różne rodzaje liścików do kwiatów

Bilecik, który dodasz do wiązanki, może przybrać bardzo różny wydźwięk. Za jego pośrednictwem możesz:

  • wyrazić swoją wdzięczność lub podziw;
  • podkreślić ważność danej osoby, ale i okazję, z jakiej wręczasz czy wysyłasz jej kwiaty;
  • pogratulować komuś osiągniętego sukcesu – zarówno zawodowego, jak i w strefie prywatnej;
  • złożyć życzenia urodzinowe, imieninowe czy świąteczne.

Miłosne liściki do kwiatów

Szczególnym rodzajem bilecików dołączanych do kwiatów, są liściki miłosne. Warto się nimi posiłkować, gdy wręczamy kwiaty na Dzień Zakochanych lub w Dzień Kobiet. Taki miłosny liścik do bukietu kwiatów ucieszy także naszą drugą połówkę, kiedy postanowimy za pomocą kwiatów podziękować jej za miesiące czy lata spędzone razem. Miłosny bilecik warto też dodać do kwiatowego upominku, gdy wręczamy go, aby sprawić partnerce czy partnerowi przyjemność.

Liściki do kwiatów dla dziadków

Niezwykłą wartość posiadają też te bileciki, które dodamy do kwiatów przeznaczonych dla dziadków. Warto o nich pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy z jakichś względów nie możemy doręczyć bukietu osobiście. Do umieszczonych na liściku krótkich życzeń, dopiszmy koniecznie, że kochamy naszych dziadków i tęsknimy za nimi. Taki załącznik z pewnością wywoła u nich wzruszenie, ale i radość.

Liścik do bukietu kwiatów dla rodziców

Taki liścik będzie również dobrze wyglądał, gdy dołączymy go do bukietu z okazji Dnia Mamy czy Taty. Warto wtedy zamieścić na nim zwykłe: KOCHAM CIĘ lub DZIĘKUJĘ ZA TROSKĘ/MIŁOŚĆ.

Liścik do kwiatów dla nauczyciela

Kiedy wręczamy kwiaty swoim nauczycielom – także tym akademickim – do dobrego tonu należy dodanie takiego imiennego liściku. To bardzo elegancki gest, który doceni każdy wykładowca czy wychowawca. Liścik do kwiatów dla nauczyciela może zawierać:

  • podpisy uczniów – ten pomysł sprawdzi się wtedy, gdy wręczamy bukiet kwiatów na Dzień Nauczyciela;
  • mądrą myśl lub cytat – tymi słowami można „ozdobić” bilecik dodany do osobiście wręczanego bukietu.

Liścik do kwiatów dla szefa

Taki dodatek świetnie sprawdzi się także wtedy, gdy przygotowujemy wiązankę okolicznościową dla szefa. Wówczas liścik może posłużyć do wyrażenia szacunku. Liścik do bukietu kwiatów dla szefa może również zastąpić słowa podziękowania za jego stosunek do firmy czy pracowników. Z pewnością taka dedykacja dołączona do kosza kwiatów sprawi mu dodatkową przyjemność.

Co napisać na liściku do kwiatów?

Wiele zależy od okoliczności, w jakiej decydujemy się na obdarowanie kogoś kwiatami. Pamiętajmy przy tym, aby umieścić w nim słowa adekwatne nie tylko do okazji. Umieszczając napis na liściku, powinniśmy też mieć na uwadze to, do kogo się zwracamy. Dedykacja, jaką umieścimy na liściku musi być też poprawnie napisana zarówno pod kątem gramatyki, ortografii, jak i interpunkcji. Życzenia czy osobista dedykacja z błędami skutecznie popsują cały efekt. Taki bilecik może też zostać zrozumiany przez adresata, jako nieelegancki gest.

Gotowe życzenia na liściki do kwiatów – kiedy po nie sięgnąć?

Jeśli brakuje nam pomysłu na to, co napisać na naszym bileciku lub boimy się, że popełnimy w niej błąd, możemy posłużyć się gotowymi tekstami. Życzenia mogą przybrać formę cytatu, wtedy ryzyko, że pojawi się w nim nawet drobny błąd, jest praktycznie zerowe. Unikniemy błędów również wtedy, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z proponowanych przez kwiaciarnie gotowych formułek. Z pewnością nasza dedykacja.

Kiedy lepiej zrezygnować z dołączenia liściku?

Chociaż liścik z dedykacją czy życzeniami wydaje się bardzo miłym dodatkiem, istnieją pewne sytuacje, kiedy lepiej z niego zrezygnować. Nie powinniśmy go dołączać, gdy kwiaty wręczamy więcej niż jednej osobie. Taki bilecik może też być źle widziany, kiedy dodamy go do bukietu przygotowanego dla żony szefa. Z liściku do kwiatów warto też zrezygnować, kiedy wręczamy bukiet na pierwszej randce.

Podsumowując – jeśli chcesz, aby wiązanka sprawiła adresatowi prawdziwą przyjemność, pomyśl o dołączeniu do niej liściku. Pamiętaj jednocześnie, aby nie zawierał on błędów. Zadbaj też o to, by widniejąca na liściku treść pasowała tematycznie do bukietu. Uwzględnij też koniecznie wiek adresata, do którego kierujesz swoje słowa. Zawsze w ostateczności możesz sięgnąć po gotowe liściki do bukietów z wypisanymi już na nich formułkami. Wtedy jednak koniecznie podpisz się pod nimi ręcznie. Będzie to dowód, że zależy Ci na danej osobie.

Porozmawiaj z nami
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.