Kwiaty do biura - jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w biurze?

Kwiaty w biurze, to niezwykle prosty sposób na odmianę charakteru tego wnętrza. To także doskonały pomysł na niezwykle funkcjonalną ozdobę pomieszczenia. Zobaczmy, jakie są zalety roślin w biurze. Dowiedzmy się też, które kwiaty najbardziej pasują do biura. Sprawdźmy, kiedy warto sięgnąć po alternatywne rozwiązanie, czyli sztuczne kwiaty do biura.

Kwiaty w biurze – w czym pomagają?

Przede wszystkim działają wyciszająco na osoby przebywające w biurze. Ich zieleń wpływa kojąco na nerwy i korzystnie oddziałuje na psychikę. Rośliny w biurze mają też pozytywne działanie, jeśli chodzi o wydajność i kreatywność. Na ich obecności korzysta bowiem nasz mózg. Kwiaty w biurze wykazują też działanie prozdrowotne. Oznacza to, że dbają o czystość powietrza – jego jakość z kolei powoduje, że nie pojawiają się u nas bóle głowy. Ponadto liście roślin biurowych posiadają zdolność pochłaniania emitowanych przez niektóre urządzenia pyłów i innych szkodliwych substancji. Rośliny działają także jak naturalne nawilżacze i aromatyzery powietrza. Dzięki temu łatwiej, ale i przyjemniej nam się pracuje w takich wnętrzach.

Rośliny do biura – jakie powinny być?

Jakie są najlepsze kwiaty do biura? Przede wszystkim takie, które nie potrzebują zbytniej uwagi ze strony człowieka. Do biur – zwłaszcza tych większych lub bardziej reprezentacyjnych – idealnie nadają się również rośliny ozdobne. Wybierając kwiaty do biura, warto też sięgać po te nie wymagające specjalnej troski.

Jakie kwiaty do ciemnego biura?

Wbrew pozorom - ciemne biuro lub takie, gdzie światła jest niewiele nie stanowi przeszkody, aby pojawiły się w nim żywe kwiaty. Wybór gatunków, które dobrze znoszą takie warunki, jest spory. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • palma chamedora - z atrakcyjnymi pierzastymi listkami w barwie soczystej zieleni; roślina jest przy tym niezwykle prosta w pielęgnacji;
 • figowiec sprężysty – doskonały do większego pomieszczenia, ze względu na szczególnie duże liści oraz budowę przypominającą drzewo; jest kwiatem niewymagającym szczególnej troski;
 • skrzydłokwiat – roślina niezwykle ozdobna i pięknie pachnąca; skrzydłokwiat dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych; jest też mało uciążliwy w hodowli.

Mało wymagające kwiaty do biura.

Jeżeli nie należymy do osób, które przesadnie dbają o otoczenie w swoim miejscu pracy, nie dyskwalifikuje to nas z posiadania kwiatów w biurze. Wprost przeciwnie. Istnieją takie gatunki roślin, które są niezwykle mało wymagające. Należą do nich m.in.:

 • juka – to roślina typowo pustynna, zatem nie musimy martwić się o jej regularne podlewanie; poza tym można ją trzymać nawet w ciemniejszych pomieszczeniach;
 • zielistka – jest to kwiat wyjątkowy, gdyż potrafi przystosować się właściwie do każdych warunków; nie musimy martwić się też o jej przesuszenie, gdyż zielistka nie potrzebuje zbyt dużo wody;
 • aspidistra – ta roślina również świetnie odnajdzie się w każdych warunkach; jest bardzo odporna na zróżnicowane temperatury; do życia potrzebuje jedynie niewielkiej ilości wody.

Kwiaty do biura oczyszczające powietrze.

Rośliny do biura to nie tylko żywa dekoracja poprawiająca samopoczucie. To również rodzaj naturalnych oczyszczaczy powietrza. Co to oznacza w praktyce? Takie kwiaty umieszczone w biurze pochłaniają szkodliwe substancje obecne w powietrzu jak formaldehyd czy benzen. Sprawdzają się również w pomieszczeniach, gdzie pracownicy palą. Jakie kwiaty pełnią takie funkcje? Jest to np. wężownica o niezwykle ciekawych liściach w kształcie rurek o żółtych obrzeżach. Roślina jest przy tym mało wymagająca. Podobnie działa również fikus – to także niezwykle ozdobny kwiat. Powietrze potrafią także oczyszczać zielistki – wyjątkowo niekapryśne kwiaty i łatwe w uprawie oraz zamioculcasy – szybko rosnące, świetnie przystosowujące się do każdych warunków.

Sztuczne rośliny do biura – zalety i wady takiego rozwiązania.

Oczywiście w biurze najlepiej prezentują się zawsze kwiaty żywe. Co w sytuacji, gdy nie mamy „ręki do kwiatów”, albo zwyczajnie zapominamy o tym, że trzeba o nie zadbać? Wówczas możemy sięgnąć po sztuczne rośliny do biura. Lista zalet takiego rozwiązania jest długa. Najważniejsze z nich to:

 • brak konieczności regularnego podlewania czy wykonywania innych zabiegów pielęgnacyjnych;
 • wierne podobieństwo do żywych roślin;
 • w krótkim czasie można wymienić kwiaty, które nam się znudziły na inne – nie martwiąc się o to, co zrobić z tymi niechcianymi;
 • zawsze wyglądają tak samo efektownie – nie gubią liści i nie groźne są im różne choroby, cechuje je też wysoka wytrzymałość na uszkodzenia;
 • ożywiają wnętrze i wnoszą do niego powiew świeżości, a także ocieplają wizerunek biura.

Niestety sztuczne kwiaty w biurze mają też i swoje minusy. Są przede wszystkim zbyt idealne i monotonne. Nie cieszą oczu nowymi pąkami ani pędami. I co najważniejsze – nie oczyszczają powietrza.

Biuro bez roślin to dla niektórych synonim elegancji i estetyki. Według nich takie pomieszczenie bez roślin, które nie tylko wymagają opieki, ale przy tym potrafią brudzić, o wiele łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się, by wprowadzić kwiaty do biura, wnętrze zyska na wyglądzie to po pierwsze. Po drugie – sprawimy, że pracujące tam osoby będą czuły się lepiej. Staną się też bardziej wydajne oraz sprawniejsze i kreatywniejsze w działaniu. Tylko od nas zależy, na który wariant postawimy. Pamiętajmy przy tym, że mamy naprawdę spory wybór kwiatów. Nie musimy też nimi wypełniać całego wnętrza. Wystarczy kilka doniczek, a najpewniej efekty pozytywnie nas zaskoczą.

Porozmawiaj z nami
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.