Jak dbać o kwiaty cięte?

Cięte kwiaty w wazonie to niekwestionowana ozdoba wnętrza, w którym się znajdą. Dlatego chcemy jak najdłużej cieszyć się ich kolorami. Zdradzamy, jak wydłużyć ich świeżość. Podpowiadamy także, jakie są najtrwalsze kwiaty cięte.

Najtrwalsze kwiaty cięte

Jaka jest najprostsza metoda na stworzenie w naszym domu pogodnej atmosfery? Wystarczy, że w wazonie pojawią się świeże cięte kwiaty. Zazwyczaj wybieramy wtedy nasze ulubione gatunki. Warto jednak czasem odejść od tej reguły i postawić na kwiaty charakteryzujące się wyjątkową trwałością. Wbrew pozorom ich wybór jest naprawdę spory. Do najtrwalszych kwiatów ciętych zaliczane są:

 • astry,
 • piwonie,
 • mieczyki,
 • lilie,
 • margerytki,
 • gazanie;
 • goździki;
 • storczyki.

Wiedzę tą warto także wykorzystać, gdy chcemy komuś wręczyć taki bukiecik.

Jak dbać o kwiaty cięte – ogólne zasady

Świeże, kolorowe bukiety w wazonie cieszą oko. Niestety mają jedną wadę: nawet te najbardziej trwałe tracą w końcu swój urok. Posiadamy jednak spory arsenał narzędzi i metod, dzięki którym na dłużej możemy zachować ich piękno. Oto kilka prostych uniwersalnych zasad.

Oczyszczamy łodygi z liści

Ten zabieg jest niezmiernie ważny. Zapobiegamy tym sposobem zanieczyszczenie wody. Dzięki temu roślina nie zgnije, a my nie będziemy wdychać nieprzyjemnych zapachów. Liście usuwamy od dołu do miejsca, gdzie sięga woda w wazonie.

Podcinamy końcówki łodyg

Używamy w tym celu ostrego noża lub sekatora ogrodniczego. Łodygi podcinamy na skos – najwyżej 1 cm. Dzięki temu zabiegowi ułatwimy roślinom pobieranie pokarmu i wody.

Zapewniamy kwiatom odpowiednią wodę

Powszechnym błędem jest wsadzanie kwiatów do bardzo zimnej wody. Należy je umieścić w wodzie o temperaturze pokojowej. Cięte kwiaty wolą też wodę odstaną, a nie prosto z kranu. Warto przy tym nadmienić, że wodę w wazonie powinniśmy wymieniać codziennie. Zanim wstawimy do niego na nowo kwiaty, należy go dokładnie umyć. Najlepiej w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Zanim umieścimy kwiaty ponownie powinniśmy podciąć im lekko łodygi.

Wybieramy właściwe miejsce dla kwiatów

Aby kwiaty dłużej z nami pobyły należy zapewnić im właściwe warunki. Cięte kwiaty nie lubią:

 • przeciągów;
 • słońca;
 • wysokiej temperatury;
 • suchego powietrza;
 • bliskości owoców.

Wspomagamy odżywianie kwiatów

Cięte kwiaty wymagają również dodatkowego wsparcia. Dlatego warto, byśmy zastosowali specjalne odżywki do kwiatów. Kwiaciarnie często dysponują takimi środkami. Jeśli jednak ich nie posiadamy, możemy dodać do wody cukru z dodatkiem aspiryny (na litr wody stosujemy 2 łyżeczki cukru i 1 tabletkę aspiryny). Taki sam efekt uzyskamy, jeśli umieścimy w wazonie miedzianą monetę lub kawałek węgla drzewnego. Do wody możemy też dodać kilka kropli olejku kamforowego.

Dbamy o wygląd kwiatów

Chcąc, by nasze cięte kwiaty dłużej cieszy oko, warto usuwać przekwitnięte główki. Warto też zwrócić uwagę, czy po wyjęciu z wody na łodygach nie pojawił się śluz. Jeśli zauważymy chociaż niewielką jego ilość, powinniśmy ją usunąć.

Pielęgnacja różnych rodzajów kwiatów ciętych

Niektóre kwiaty cięte wymagają bardziej indywidualnego podejścia. Należą do nich między innymi róże, lilaki, gerbery, margerytki oraz piwonie.

Jak dbać o cięte róże

Aby przedłużyć żywotność róż, powinniśmy pamiętać o kilku dodatkowych punktach. Po pierwsze – kwiaty umieszczamy na kilka sekund we wrzątku. Dzięki temu ułatwimy im pobieranie pożywienia z wody. Pamiętajmy też, aby nie usuwać im kolców. Spowoduje to szybsze zwiędnięcie. Z miejsc usunięcia kolców do wody będą uwalniane szkodliwe węglowodany – czyli pożywka dla bakterii. Podobnego traktowania wymagają od nas także lilaki.

Jak dbać o cięte piwonie

Żywotność tych pięknie pachnących kwiatów przedłużymy, jeśli dodatkowo:

 • usuniemy im wszystkie liście z łodyg;
 • użyjemy letniej wody;
 • będziemy trzymać je w zacienionym miejscu.

Pamiętajmy też, że jeśli chcemy cieszyć się naprawdę długo ich urodą, wybierajmy piwonie w pąkach.

Jak dbać o cięte gerbery

Chcąc, by bukiet gerber dłużej cieszył nasze oko, powinniśmy zadbać dodatkowo o odpowiednią ilość wody. Jest to ten typ kwiatów, które nie lubią być zanurzane w wodzie. Wystarczy, gdy będzie ona sięgała poziomu 5 cm. Ta sama zasada dotyczy tulipanów.

Jak dbać o cięte margerytki

Przedłużyć żywotność tych sympatycznych kwiatków, możemy głównie przez usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Co ważniejsze margerytki to kwiaty, które doskonale poradzą sobie w zacienionych miejscach – na przykład ustawione na komodzie. Jednak nie zaszkodzi im również spora ilość słońca – możemy je więc ustawić także na stole w mocno nasłonecznionych wnętrzach.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że wybierając cięte kwiaty do wazonu, powinniśmy zwrócić uwagę na ich wygląd. Najlepiej jeśli będą one mało rozwinięte. Ideałem będą kwiaty z dużą ilością pąków. Kiedy sami chcemy zrobić w miarę trwały bukiet do wazonu, najlepiej wybrać się na zbiory we wczesnych godzinach porannych. Powinniśmy też unikać dni deszczowych lub tuż po opadach. Takie kwiaty wyjątkowo szybko zwiędną. Nie pomogą im też żadne sposoby na przedłużenie ich świeżości.

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.