Dzień matki - w Polsce i na świecie. Kiedy obchodzimy dzień matki?
Święto, jakim jest Dzień Matki, celebruje się w ponad 40 krajach na świecie. Jego data ustalana jest indywidualnie przez władze danego obszaru. Dla przykładu w Polsce jest to 26 maja, Norwegowie świętują to wydarzenie w drugą niedzielę grudnia, a na obszarze Tajlandii święto to przypada na 12 sierpnia.
Sprawdź swoją wiedzę na temat Dnia Matki – tego powszechnego i tak ważnego święta, którego celem jest okazanie wdzięczności za trud włożony w wychowanie dziecka. Poznaj jego genezę i dowiedz się, jak i kiedy jest ono obchodzone na świecie. Zainspiruj się również gotowymi pomysłami na udany prezent na Święto Mamy.
Historia dnia matki
Dzień Matki to święto, którego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wśród Greków i Rzymian kultem otaczano matki-boginie uznawane za symbol płodności i urodzaju. Święto obchodzono tradycyjnie w maju, a celebracja trwała aż trzy dni. W tym czasie organizowano liczne festyny i składano ofiary.
Wraz z nadejściem chrześcijaństwa zakazano tego zwyczaju. Odżył on w odmienionej formie w siedemnastowiecznej Anglii. Wtedy określano go nazwą niedziela u matki, a jako datę jego celebrowania wyznaczono czwartą niedzielę postu. Tradycja nakazywała tego dnia obdarowywać wszystkie matki podarunkami w postaci kwiatów – głównie fiołków - oraz słodyczy lub domowych wypieków w zamian za otrzymane błogosławieństwo od rodzicielki. Był to dzień całkowicie wolny od pracy, ale obowiązkowa była wizyta w kościele bądź katedrze. Zwyczaj ten przetrwał aż do XIX wieku.
Nieco inaczej geneza tego święta przedstawia się na obszarze Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się w 1858 roku, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Marie Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Z kolei w 1905 roku jej córka po przeprowadzonej kampanii doprowadziła do oficjalnego ustanowienia Dnia Matki.
Natomiast w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki świętem narodowym, które przypadało na drugą niedzielę maja.
Z biegiem czasu święto to zyskało na popularności i obchodzono je już na niemal całym świecie.
Od kiedy obchodzimy dzień matki w Polsce?
W Polsce początki święta matki sięgają czasów przedwojennych. Uroczysty Dzień Matki po raz pierwszy odbył się w 1914 roku w Krakowie. Jego organizacją zajmował się wówczas Polski Czerwony Krzyż.
Początkowo jako datę obchodów tego święta na obszarze naszego kraju okrzyknięto 26 maja, ale w kolejnych latach figurowało ono, jako święto ruchome, co oznacza, że przypadło ono na 13 maja oraz na 7 maja. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej powrócono do stałej daty, jaką był 26 maja.
Kiedy obchodzi się dzień matki na świecie?
Sens obchodzenia Dnia Matki na całym świecie jest taki sam, to wyraz szacunku dla wszystkich matek oraz prosty sposób na podziękowanie im za ich obecność i trud wychowawczy. Jednocześnie w poszczególnych zakątkach na świecie obchodzony jest on w różnych terminach.
Dla przykładu na Białorusi, w Bułgarii, czy Rumunii święto to obchodzone jest równolegle z Dniem Kobiet, czyli 8 marca.
Z kolei na obszarze Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Matki przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
W Egipcie święto to obchodzone jest 21 marca, a na terenie Indonezji życzenia z okazji dnia matki składa się 22 grudnia.
We Francji święto matki przypada na ostatnią niedzielę maja, chyba że wypada wtedy Święto Zesłania Ducha Świętego, wówczas przekładane jest ono na pierwszą niedzielę czerwca. Zaś na obszarze USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Podobnie jest na obszarze RPA.
Ciekawostkę może stanowić Mongolia, gdzie celebruje się Dzień Dziecka i Matki, a przypada on na 1 czerwca oraz Korea Południowa na obszarze, której zamiast święta matki obchodzony jest Dzień Rodziców i wypada on 8 maja.
Jakie prezenty dajemy mamie 26 maja?
Zgodnie z tradycją tego dnia wszystkie mamy otrzymują przede wszystkim najlepsze najserdeczniejsze życzenia. Dzieci w szkołach i przedszkolach przygotowują na tę okazję specjalne akademie, czyli występy, podczas których recytują wiersze i śpiewają piosenki. Jako prezent dla mamy wręczają własnoręcznie przygotowane laurki, czy inne podarunki. Nieodzownym elementem celebracji tego dnia stanowią także piękne bukiety kwiatów.
Od nieco starszych dzieci mamy mogą otrzymać na przykład kosze prezentowe wypełnione najwyższej jakości produktami spożywczymi, ulubionymi przysmakami, kawą czy też alkoholami.
Tego dnia warto też podarować swojej rodzicielce coś najbardziej cennego, czyli wspólnie spędzony z nią czas. Możemy na tę okoliczność przygotować wyjątkowy posiłek i zaprosić mamę na wspólny seans filmowy, gdzie z pomocą przychodzi nam Netflix.
Jeżeli nie mamy możliwości tego dnia spędzić z naszą mamą, warto podarować mamie wyjątkową niespodziankę. Mowa tu o bukiecie kwiatów na Dzień Mamy z dostawą pod wskazany adres. Do kwiatów warto dołączyć bilecik z życzeniami oraz kosz prezentowy lub drobny upominek w postaci pudełka czekoladek, uroczej maskotki, czy też buteleczki perfum.
Jak obchodzony jest dzień matki w innych krajach?
Uroczyste akademie, czas spędzony wspólnie z mamą, podarunki i kwiaty to składowe obchodów dnia matki w Polsce. Jak wygląda to w innych krajach?
We Włoszech tego dnia wszystkie dzieci nie pozwalają swoim mamom na wykonywanie żadnych domowych obowiązków. Zgodnie z tradycją całe rodziny wybierają się wówczas do restauracji na pyszny obiad. Ciekawym zwyczajem jest również specjalny deser serwowany tego dnia, czyli kawa oraz sernik w kształcie serca.
W USA z kolei przyjęło się obdarowywanie mam bardzo drogimi prezentami. Amerykanie najczęściej wręczają swoim rodzicielkom takie upominki jak droga biżuteria, najwyższej jakości sprzęt elektroniczny oraz ogromne bukiety kwiatów. Modne są także zaproszenia do salonów SPA i najdroższych restauracji.
W krajach arabskich mamy otrzymują od swoich pociech symboliczne upominki już 21 marca. Przy czym należy podkreślić, że ortodoksyjni muzułmanie nie kultywują tego zwyczaju. Są oni bowiem zdania, że wyrazy szacunku i wdzięczności należą się rodzicielkom przez cały rok, a nie tylko jednego wybranego dnia w roku.
Hiszpańskie mamy mogą z koeli liczyć na śniadanie, które przygotowują same dzieci i podają im do łóżka.
Ciekawą formę przyjmuje Dzień Matki obchodzony w Etiopii. Tam tego dnia odbywa się tradycyjna uroczysta uczta, do której zasiada cała rodzina. Podobnie interesujące są obchody tego święta na obszarze Meksyku. Zgodnie z panującym zwyczajem z samego rana mamy odsłuchują wykonanej specjalnie dla nich serenady „Las Mananitas”. Otrzymują one też kwiaty, a wieczorem całe rodziny udają się na uroczyste kolacje.
Bez względu jednak na to, gdzie i kiedy obchodzone jest święto mamy, istnieje między nimi jeden wspólny mianownik – tego dnia pierwsze skrzypce odgrywają rodzicielki a najważniejszym zadaniem dzieci jest okazanie im miłości, wdzięczności i szacunku.