Znaczenie koloru i liczby podarowanych kwiatów

O tym czy znaczenie koloru i liczby kwiatów ma jakiekolwiek znaczenie najlepiej dowiedzieć się zanim skomponujemy bukiet dla bliskiej osoby. Dla darczyńcy obie kwestie mogą być zupełnie nieistotne, ale dla osoby obdarowanej mogą mieć znaczenie kluczowe. Wszystkie wytyczne, jakimi kierujemy się zamawiając wiązankę kwiatów mają zakotwiczenie w tradycji i kulturze. Nie są to więc jakieś racjonalne uzasadnienia – raczej szeroko pojęta sfera symboliki, dzięki której emocje i uczucia możemy wyrażać bez słów i być dobrze zrozumianym. Właśnie o to zrozumienie chodzi nam najbardziej. Wstyd, zażenowanie czy zwyczajna nieśmiałość często nie pozwalają nam na deklaracje wprost. Dzięki znaczeniu kolorów oraz liczby podarowanych kwiatów możemy wyrazić nasze intencje bez konieczności zawiłych tłumaczeń.

Mowa kwiatów

Kwiaty mówią kolorami, gatunkami, liczbą w bukiecie, wielkością wiązanki. Przywykliśmy do tego, że bukiet powinien składać  się z nieparzystej liczby egzemplarzy. Dopuszczalne są dwa wyjątki: wiązanki pogrzebowe oraz okolicznościowe związane z konkretnymi rocznicami – np. 18 róż na osiemnaste urodziny. Im mniejszy bukiet, tym większa pewność, że liczba kwiatów da się zauważyć, czyli że ktoś je po prostu policzy. O ile deklaracja, że oto sto róż dla ukochanej na pewno nie będzie zachęcała osoby obdarowanej do przeprowadzenia precyzyjnych obliczeń, o tyle bukiet kilku – kilkunastu kwiatów na pewno zwróci uwagę. Obok liczb, mówią też gatunki kwiatów. Róża jest odwiecznym symbolem miłości – zwłaszcza czerwona. Chryzantemy kojarzą nam się ze smutkiem przemijania, królują więc w wiązankach pogrzebowych. Lilie z kolei to symbol niewinności, nic też dziwnego, że chętnie przystraja się nimi kapliczki poświęcone Matce Bożej.

Symboliczne kolory

Jak już mówiliśmy czerwień to kolor miłości – nie tylko w przypadku kwiatów. A co z innymi kolorami?

Różowy – przyjaźń, sympatia
Żółty – zazdrość, zawiść, brak nadziei
Pomarańczowy – nadzieja na coś więcej…
Biały – delikatność, niewinność, wdzięczność szacunek
Niebieski – wierność
Fioletowy – smutek, żal, żałoba

Symbolika kwiatów, zwłaszcza ich kolorów widoczna jest szczególnie w bukietach monochromatycznych, dlatego zawsze zwracajmy uwagę na to, jak mogą zostać odczytane nasze niewerbalne kwiatowe komunikaty. W przypadku bukietów wielokolorowych nie ma to takiego znaczenia, a często nawet symbolika barw się zmienia, np. żółte kwiaty w wielobarwnej wiązane oznaczają radość oraz energię. Równie ważne jest skojarzenie koloru z gatunkiem kwiatu – same kolory kwiatów są znaczące, a jeśli dodatkowo podarujemy komuś kwiaty konkretnego gatunku w konkretnym kolorze, nasz niewerbalny komunikat będzie podwójnie silny.

Żółte żonkile…

…to jeden z takich fatalnych symboli. Żonkil – nie wiedzieć dlaczego nie narcyz… - symbolizuje egoizm. Żółty żonkil to skojarzenie zazdrości i egoizmu – same negatywne konotacje. Znaczenie żółtych kwiatów zawsze budziło w obdarowanych niepokój. Z drugiej jednak strony, ten żółty żonkil jest symbolem życia i nadziei – pola nadziei to coroczna kampania na rzecz hospicjów. Kiedy zawitają żółte poldery kwiatów, zaczynamy zbierać pieniądze do puszek i otrzymujemy w zamian za każdą złotówkę przypinkę w postaci żółtego żonkila. Dla osoby zaangażowanej w taką akcję, ów kwiat, któremu przypisuje się fatalną symbolikę raczej nigdy nie będzie miał złych konotacji.

Tulipany vs róże

Jako jedne z niewielu kwiatów, tulipany podarować możemy we wszystkich kolorach tęczy. Wiosenne kolory tulipanów zawsze nastrajają optymistycznie – czerwone tulipany porównywane są do czerwonych róż (miłość). Znaczenie żółtych tulipanów odczytuje się jako zapowiedź rozstania (to samo oznaczają żółte róże), dlatego dobrze je wkomponować w wielobarwny bukiet, żeby nadać im wiosenną, energetyczną symbolikę. Ale najmilej dostać chyba bukiet kwiatów w kolorze pomarańczowym: pomarańczowe róże albo tulipany to bardzo czytelny komunikat od darczyńcy – pożądam cię;  mam nadzieję, że nasza obopólna fascynacja przerodzi się w coś więcej…

Bukiet kwiatów – bukiet uczuć

Znaczenie kolorów kwiatów ułatwia nam wybór prezentu oraz pozwala powiedzieć bez słów to, co zbyt trudne do wyrażenia wprost. Pamiętajmy, że brak tej wiedzy może skutkować nieporozumieniami i kłopotami natury sercowej czy towarzyskiej. Zawsze tratujmy bukiet kwiatów jak bukiet najszczerszych uczuć. Wydaje się, że i większy bukiet, tym silniejsze i szczersze uczucia darczyńcy. Jednak nawet malutki bukiecik wiosennych kwiatów może mieć symboliczne i ważne przesłanie. Niezapominajki świadczą  o tym, że chcemy być dla kogoś ważni i zapamiętani na dłużej. Fiołki o zniewalającym zapachu to deklaracja miłości i wierności, a konwalie – wręczamy osobom, które skrycie podziwiamy i baaardzo wstydzimy się to powiedzieć. Czyli nie zawsze o naszym szczerym uczuciu informuje to ile kwiatów w bukiecie podarujemy oraz jak dużo ich będzie… 

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.