Kwiaty polne i łąkowe - Poznaj najpiękniejsze kwiaty prosto z łąki

Chabry, maki, stokrotki to najczęściej spotykane przez nas kwiaty polne i łąkowe. Doskonale wychodzą na zdjęciach, ciesząc nasze oczy soczystymi kolorami. Wprowadzają przyjemny nastrój do naszych wnętrz, gdy zrobimy z nich mały bukiecik. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w dawnych czasach te same polne kwiaty wykorzystywano w nieco inny sposób. Zobacz, w jaki oraz poznaj bliżej najpiękniejsze gatunki kwiatów polnych.

Kwiaty polne i łąkowe, czyli jakie?

Do kategorii tej zalicza się dziko rosnące i niezwykle bogate pod kątem gatunków kwiaty. Pojawiają się one głównie latem i wiosną. Kwiaty polne i łąkowe najlepiej czują się na mocno nasłonecznionych obszarach. Są to głównie łąki leśne i pola uprawne, gdzie pełnią rolę głównie ozdobną, ale nie tylko. Większość z nich wykorzystywana jest też przez owady jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Osoby, które interesują się zielarstwem zbierają niektóre kwiaty polne, suszą je i wykorzystują głównie w celach leczniczych.

Polne kwiaty i ich zastosowanie w przeszłości.

Zachwycając się kwiatami polnymi warto zdać sobie sprawę, że niektórym z nich już w czasach najdawniejszych nadawano wyjątkowe znaczenie.

Medycyna

Tak było m.in. z rumiankiem czy nagietkami, które uznano za bardzo cenny surowiec na napary i nalewki o działaniu leczniczym, a jako pierwsi właściwości te odkryli Sumerowie. Nie brakuje też dowodów na to, że niektóre z kwiaty polne znajdowały szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Przykłady takiego zastosowania mogą stanowić:

  • wrotycz (żółty kwiat polny) - którego kwiatostan stosowany był, jako skuteczny środek na owsiki;
  • tasznik pospolity (biały kwiat polny) – używany, jako silny środek napotny i przeciwkrwotoczny;
  • mak polny – jego płatki były wykorzystywane przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Warto nadmienić tu, że również dzisiaj medycyna naturalna uznaje właściwości prozdrowotne tych roślin i posiłkuje się nimi.

Religia

Jednak walka z niektórymi schorzeniami to nie jedyne zastosowanie, jakie znajdowały w przeszłości polne kwiaty. Otóż w czasach chrześcijaństwa na niektórych obszarach Polski kwiaty te wykorzystywano w celach religijnych, składając je w ofierze Matce Boskiej. Wierzono bowiem, że bukiet polnych kwiatów i ziół, poświęcony przez kapłana w trakcie obchodów Święta Matki Boskiej Zielnej (przypada ono na dzień 15 sierpnia), zapewni gospodarzom owocne plony. Zgodnie z ówczesnymi wierzeniami, takie bukiety chroniły domostwa przed nieszczęściami. Dbały też o zgodę między domownikami. Tradycja święcenia wiązanek z polnych kwiatów dnia 15 sierpnia każdego roku kultywowana jest także i po dziś dzień i to na terenie całej Polski. Podobnie jest ze zwyczajem święcenia bukietów oraz wianków wyplatanych ze stokrotek, chabrów oraz rumianków, które symbolizują powodzenie i szczęście. Święcone są one w trakcie obchodów Święta Bożego Ciała. Zgodnie z tradycją, aby taki wianek z polnych kwiatów spełnił swoje zadanie należy go ususzyć i starannie przechowywać.

Najpiękniejsze polne kwiaty.

Na swój sposób wszystkie polne kwiaty są piękne. Jednak niektóre z nich budzą wyjątkowy zachwyt. Bez wątpienia należą do nich chabry. Te niezwykle dekoracyjne fioletowe kwiaty polne chętnie uwieczniamy na pamiątkowych fotografiach oraz wykonujemy z nich urocze bukiety. Przy odrobinie szczęścia możemy też napotkać białe oraz niebieskie odmiany chabrów. Do najpiękniejszych polnych kwiatów zaliczają się też maki polne, które zwiastują początek lata. Jednak czerwień ich płatków posiada również wyjątkowe znaczenie – są one utożsamiane z bohaterstwem, przywiązaniem do ojczyzny. Maki uznawane są też za symbol witalności i płodności. Nasze oczy cieszą także białe polne kwiaty, wśród których prym wiodą słodkie, delikatne stokrotki polne – zwiastun wiosny, a także symbol niewinności. Dlatego też tak chętnie wykorzystywane są do wianków komunijnych oraz ślubnych wiązanek.

Jak możemy wykorzystać polne kwiaty w zaciszu domowym?

Polne kwiaty dają nam sporo możliwości ich wykorzystania. Na plan pierwszy wysuwają się oczywiście ich walory estetyczne. Różnokolorowe kwiaty polne można zebrać samemu w czasie spaceru tworząc z nich wesoły bukiet. Sporo możliwości dają nam także suszone kwiaty polne. Możemy je wykorzystać do prac plastycznych lub wyrobów biżuteryjnych z żywicy epoksydowej bądź przystroić nimi parapet, stół lub kącik, w którym spędzamy czas relaksując się. Ponadto niektóre z nich warto wykorzystać w celach leczniczych. Przykłady takiego wykorzystania kwiatów polnych stanowią:

  • rumianek pospolity - napar z jego kwiatów sprawdzi się, jako środek rozkurczowy i przeciwzapalny;
  • stokrotka polna - wywar z jej kwiatków może okazać się pomocny w walce z gorączką, przy zakażeniach górnych dróg oddechowych i lekkich zatruciach pokarmowych.

Kwiaty polne możemy też podarować bliskiej osobie na przykład, jako element prezentu imieninowego lub urodzinowego. Wtedy warto skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim są bukiety z kwiatów polnych przygotowane przez doświadczonego florystę. Polecamy dołączyć do nich czekoladki lub wyborną kawę.

Jak widzimy polne i łąkowe kwiaty potrafią nie tylko cieszyć oko, a tym samym wprawiać nas w świetny nastrój. Mogą też pomóc nam wyrazić uczucia, jakie żywimy względem bliskich nam osób. Ususzone natomiast nadają się, jako materiał do prac plastycznych czy rękodzieła. Możemy z nich też przygotować smaczne herbatki, które zadbają o nasze zdrowie i samopoczucie. Warto o tym pamiętać, gdy wybierzemy się na najbliższy spacer po okolicy.

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.