Kwiaty majowe – jakie kwiaty kwitną w maju?

Do grupy najpopularniejszych kwiatów majowych zaliczane są między innymi białe delikatne konwalie. Ale nie tylko one mogą stanowić ozdobę naszych domów czy ogrodów. Poznaj najpiękniejsze kwiaty majowe polne i ogrodowe. Dowiedz się, które gatunki możesz również zaprosić na swój balkon.

Majowe kwiaty przemawiają do nas głównie bogactwem kolorów. Niektóre zachwycają przyjemnym zapachem. Inne ujmują swoją delikatnością. Możemy je hodować w ogrodach, ale i na domowych balkonach. Stworzone z nich bukiety potrafią ożywić nasze wnętrza i nadać im wiosennego pełnego dobrej energii klimatu

Kwiaty majowe – najbardziej znane gatunki.

Maj to miesiąc, który bez wątpienia należy do wielobarwnych kwiatów. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się tulipany. Uwielbiamy je za bogatą paletę barw. Tulipany to nie tylko białe, fioletowe czy żółte kwiaty majowe. Możemy też spotkać odmiany: różowe, czerwone, a nawet...zielone i wielobarwne. Te majowe kwiaty ujmują też oryginalnym nietypowym wyglądem. Mogą być pojedyncze, podwójne lub mieć fantazyjnie postrzępione końce płatków. Inny równie popularny gatunek to majowy kwiatek o przyjemniej nazwie: niecierpek. To niezwykle dekoracyjna roślina o intensywnych i rzucających się w oczy kolorach jak: bordo, biel, odcień kremowy, żółty, kolor łososiowy, czerwień, róż, fiolet, purpura. Najpiękniej prezentują się jednak odmiany wielobarwne.

Gdzie rosną kwiaty majowe?

Możemy je znaleźć w lesie, na łąkach, a nawet w przydrożnych rowach. Najbardziej popularne majowe kwiaty leśne to konwalie i głóg. Ozdobę wiosennych łąk stanowią natomiast margerytki i dzwonki. W rowach najczęściej możemy znaleźć urocze żółte kaczeńce.

Najczęściej hodowane majowe kwiaty do ogrodu.

Majowe rabaty ogrodowe możemy na przykład udekorować przy pomocy szafirków. Jeśli zależy nam na ich okazałych kwiatach, powinniśmy sadzić je od południa, zapewniając im próchnicze dobrze spulchnione podłoże. Inna równie chętnie hodowana w ogrodach kwitnąca roślina to goździk pierzasty. Może on utworzyć piękny kwiatowy kobierzec w bieli lub różnych odcieniach różu. Do popularnych majowych kwiatów ogrodowych zaliczane są także piwonie chińskie. Ich okazałe kwiaty mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Występuje ona w różnych odcieniach: różu, bieli oraz fioletu.

Najpopularniejsze majowe kwiaty doniczkowe.

Niektóre odmiany kwiatów majowych mogą nam też posłużyć, jako ozdoba balkonu czy tarasu. Do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych majowych należą głównie rośliny cebulowe. Zaliczane są do nich m.in.:

 • hiacynty;
 • narcyzy;
 • begonie;
 • fiołki;
 • bratki.

W balkonowych doniczkach dobrze będą też świetnie się prezentowały, ale i doskonale radziły konwalie. To za sprawą dużej wytrzymałość na warunki, jakie im – mniej lub bardziej świadomie – „zafundujemy”. Co ważniejsze możemy je nawet ustawić w zacienionych stanowiskach. Popularne kwiaty majowe doniczkowe to także urocze pelargonie. Możemy je umieścić w wiszących donicach czy koszach, dzięki czemu nawet niewielki balkon może zmienić się w przyjemny dla oka i duszy zakątek.

Najlepsze majowe kwiaty na bukiety.

Najczęściej spotykanym gatunkiem kwiatów w majowych wiązankach jest tulipan. Dzieje się tak nie tylko za sprawą swojej wielobarwności. Floryści uwielbiają go za jego plastyczność oraz uniwersalność. Miłośnicy kwiatowych dekoracji cenią tulipany za ich trwałość, ale również za fakt, że nawet po ścięciu potrafią bardzo długo rosnąć. Bukiety domowe czy okolicznościowe możemy też wykonać z takich majowych kwiatów jak:

 • bez – możemy wybierać między kolorami: białym, fioletowym czy różowym; bez posiada również charakterystyczny lekki słodki zapach - stąd też nasza ozdoba wypełni wnętrze nie tylko pięknem, ale i przyjemnym aromatem;
 • jaskry – można je spotkać w szerokiej gamie barw od bieli poprzez odcienie żółtego, pomarańczowego, po róż, a nawet intensywną czerwień; warto po nie sięgać jak najdłużej, ponieważ zazwyczaj cieszą nasze oczy jedynie do czerwca;
 • konwalie – można je znaleźć rosnące całymi koloniami; ich drobne białe przypominające dzwoneczki kwiatostany cieszą oczy, a delikatny zapach wprawi każdego w doskonały nastrój;
 • piwonie – wyczarowane z nich bukiety potrafią zachwycić oryginalną paletą barw, jak na przykład łososiowy;
 • stokrotki – urocze bukieciki z tych delikatnych kwiatków to nie tylko pomysł na dekorację domu, ale i na drobny upominek dla bliskiej osoby; stokrotki to zazwyczaj białe kwiaty majowe, ale możemy je też spotkać w wersji cieniowanej z różem lub mocno różowe;
 • szafirki – to najbardziej popularny majowy wiosenny kwiatek, który urzeka swoim stożkowatym kształtem i oryginalną barwą; szafirki można także podarować komuś, kogo się bardzo lubi i chce wywołać na jego twarzy uśmiech.

Wymienione kwiaty majowe sprawdzą się nie tylko w ozdobnych bukietach do domu czy wręczanych w formie upominku. Można je także wykorzystać w ślubnych wiązankach czy innych okolicznościowych kompozycjach kwiatowych. Nasza kwiaciarnia także posiada takie majowe bukiety na różne okazje. Znajdziecie w nich nie tylko wymienione powyżej kwiaty, ale również wiele innych równie barwnych i cieszących oko gatunków. Są to m.in. niezapominajki, fiołki czy alstromerie.

Porozmawiaj z nami
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.