Jesienne kwiaty - jakie najładniejsze? Które do ogrodu i na balkon?

Chociaż jesień kojarzy nam się głównie z jarzębiną, grzybami i kolorowymi liśćmi zdobiącymi okoliczne drzewa oraz krzewy, to ta pora roku należy również do kwiatów. Jakie kwiaty kwitną jesienią? Które z nich mogą ozdobić nasze balkony i tarasy, a jakie możemy z powodzeniem umieścić w doniczkach w salonie czy pokoju?

Kwiaty jesienne, czyli właściwie jakie?

Mówiąc o kwiatach jesiennych mamy na myśli dwie główne kategorie roślin o ozdobnych kwiatach. Pierwsza obejmuje kwiaty rozpoczynające kwitnienie dopiero jesienią i cieszące nasze oczy do pierwszych przymrozków. Drugi typ to kwiaty, które po raz ostatni zakwitają właśnie o tej porze roku. Wśród kwiatów jesiennych wyróżniamy także: byliny, gatunki cebulowe oraz rośliny jednoroczne i wieloletnie.

Najpopularniejsze kwiaty jesienne

Wśród najbardziej popularnych kwiatów, które cieszą nasze oczy właśnie jesienią zaliczane są: wielobarwne wrzosy; dumne kalie; delikatne aksamitki; różnokolorowe chryzantemy; ciesząca się rosnącym zainteresowaniem kapusta ozdobna; astry w rozmaitych żywych barwach.

Coraz modniejsze stają się także róże w jesiennym wydaniu, które zachwycają swoim urokiem niekiedy bardziej, niż latem. Są to nie tylko popularne róże herbaciane. Kwiaty te w jesiennej odsłonie możemy też znaleźć w intensywnych odcieniach żółtego, czerwieni, bieli czy różu. Jesienne róże występują także w kolorze pomarańczowym.

Jesienne kwiaty w różnych kolorach

Kwiaty, które możemy spotkać jesienią potrafią przybrać rozmaite barwy, a tym samym wpłynąć na nas w określony sposób. Na przykład pomarańczowe kwiaty jesienne jak róże czy chryzantemy to źródło pozytywnej energii. Stanowią one również zaproszenie do działania. Oddziałują też na naszą kreatywność. Z kolei fioletowe kwiaty jesienne jak chociażby modny wrzos, wprowadzają do naszego wnętrza spokój. Przynoszą ukojenie naszym wszystkim zmysłom. Postawione na sypialnianym parapecie powodują, że łatwiej się relaksujemy przed snem i szybciej zasypiamy. Jeśli chcemy wnieść do swojego domu radość i rozświetlić ponure wnętrza, wtedy powinniśmy szukać kwiatów w żółtej barwie jak na przykład astry.

Wybieramy jesienne kwiaty na balkon.

Kwiaty kwitnące jesienią mogą również ozdobić balkonowe balustrady i opustoszałe tarasy. Jakie jesienne kwiaty na balkon najlepiej wybrać? Jeżeli lubimy otaczać się feerią barw powinniśmy zainwestować w astry jesienne występujące w rozmaitych kolorach – od różowego, czerwonego, poprzez fioletowy, niebieski po liliowy. Ci z nas, którzy wolą tradycyjne barwy jak biel czy fiolet, mogą posadzić na balkonie wrzosy. Warto przy tym nadmienić, że obydwa te gatunki to jesienne kwiaty wieloletnie, a przy tym dość dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami. Doniczki z wrzosami dobrze jest ochronić styropianem. Ciekawie na naszych balkonach będzie też prezentował się mech koralowy o charakterystycznych kulistych kwiatkach w kolorach żółtym, białym i pomarańczowym. Doskonale będzie wyglądał w długich donicach umieszczanych na balustradach. Na zimę należy go przenieść do domu. Coraz częściej – głównie na tarasach - gości też kapusta ozdobna. Wyróżniają ją karbowane bądź falowane liście w niezwykle intensywnych barwach. Największą atrakcję budzą zawsze cieniowane wielobarwne odmiany tej rośliny. W dużych donicach ustawionych na balkonowej podłodze z kolei świetnie będzie prezentował się intensywnie różowy piątak. Ta urocza bylina najlepiej będzie czuła się na jasnych, słonecznych balkonach.

Jesienne kwiaty do domu.

Co z osobami, które nie posiadają ogrodu czy balkonu? One również mogą zaprosić jesienne kwiaty do swojego domu. Do wyboru mają kilka praktycznych rozwiązań.

Doniczkowe kwiaty jesienne.

Domowe parapety może ozdobić na przykład kwiat o wdzięcznej nazwie hebe. Jest to zwarta krzaczasta roślina o charakterystycznych drobnych, ale gęsto rosnących kwiatkach. Mogą one przybrać barwę białą lub fioletową. W domach najlepiej będą rosły karłowate odmiany tej rośliny. Jesienny klimat do naszych wnętrz pomogą nam również wnieść byliny o wielobarwnych ozdobnych liściach.

Jesienne bukiety – idealna ozdoba wazonów.

Jesienne kwiaty mogą zdobić nie tylko nasze balkony, tarasy, ogrody czy okienne parapety. Możemy je także wykorzystać w formie ozdoby salonu czy pokoju. Ustawione w wazonie na stole, mogą też uprzyjemnić nam poranną kawę czy relaks z książką lub filmem. Jakie kwiaty najlepiej wykorzystać do ozdobnych bukietów? Idealnie sprawdzą się w tym wypadku jesienne kwiaty w kolorach nawiązujących do tej pory roku. Możemy więc zamówić lub przygotować samodzielnie jesienny bukiet do wazonu z astrów, aksamitek czy chryzantem dodając do nich jesienne akcenty typu gałązka jarzębiny czy wielobarwne liście. Wazon można dodatkowo ustawić na paterze z rozsypanymi kasztanami, szyszkami czy żołędziami lub ustawić blisko niego ozdobne dynie lub tykwy.

Jak widzimy jesienne kwiaty to nie tylko wrzosy czy chryzantemy. To także wiele innych gatunków, które warto zaprosić do swojego domu czy na balkon, aby skutecznie przegnały jesienną chandrę i smutek. Zwłaszcza, że pięknem niektórych z nich możemy cieszyć się tak krótko.

Porozmawiaj z nami
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.