Jak wybrać kwiaty dla swojej kobiety

2 listopad, 2017

Zapachy, kolory, kształty, faktury - wszystko czym się otaczamy, wprowadza w nas w określony nastrój. Kwiaty to rośliny tak różnorodne, o wielu barwach, że trudno znaleźć osobę niewrażliwą na ich piękno. Bukiet to idealny prezent na każdą okazję, nawet smutną, to drobny i krótko żyjący przedmiot, który jednocześnie urzeka i zapada w pamięć. To dlatego na całym świecie kwiaty są symbolem miłości i pamięci, oddaje się nimi cześć bogom, daruje się je bliskim, żyjącym i zmarłym…

Dlaczego kobiety tak kochają kwiaty?

Prawie wszystkie kobiety uwielbiają kwiaty, tymczasem mężczyźni w kwiaciarni zwykle czują się zagubieni. W kwiaciarni nie trzeba ograniczać się do czerwonych róż, bo rodzajów kwiatów i ich kolorów jest bardzo dużo. Mogą oczywiście poradzić się sprzedawcy, gdy kupują w tradycyjnej kwiaciarni, ale znacznie ciekawiej jest, gdy sami poznają kwiaty, ich znaczenie oraz dopasują bukiet do charakteru, oczekiwań i upodobań partnerki. Jest to jednak łatwiejsze, gdy bukietem obdarzyć chcą mamę, babcię czy wieloletnią partnerkę.

Kobiety nie tylko zwracają uwagę na wygląd kwiatów, ale także na ich zapach, dlatego te rośliny, które pachną najładniej, są często najlepiej postrzegane. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre z nich, na przykład niezwykle efektowne lilie czy gerbery nie pachną wcale. Jeśli więc bukiet ma też przyciągać zapachem, najlepsze mogą okazać się róże, żonkile, bez, lawenda, konwalie. Można przy tym wyborze kierować się perfumami bliskiej kobiety i dopasować do nich odpowiednie kwiaty. Szansa na to, że bukiet będzie tym idealnym w takim przypadku znacznie się zwiększa. Warto też dobrze słuchać… Kobiety bardzo często mówią o rzeczach, które mężczyznom wydają się nieistotne, a jednak z samej rozmowy można wywnioskować czy róże są jej ulubionymi kwiatami, czy może bardziej polne stokrotki albo promienne gerbery.

Biorąc jednak pod uwagę wrażliwość pań na drobne upominki “bez okazji”, kwiaty warto wręczać nie tylko w ważne rocznice, urodziny czy w ramach przeprosin. Płatki róż rozsypane na poduszce, czy tulipan pozostawiony na kuchennym stole, dlatego, że po prostu się lubicie, zawsze poprawi humor kobiecie.

Jeśli jednak bukiet ma coś przekazywać, trzeba się zapoznać z symboliką kwiatów. Fiołek oznacza skromność, róża miłość, chabry nieśmiałość, tulipany czułość, a niezapominajka, jak sama nazwa sugeruje, prosi o pamięć…

Okazje do wręczania kwiatów

Kwiaty są najbardziej uniwersalnym prezentem, dlatego trudno popełnić jakąś gafę podczas ich wręczania. Można je podarować z okazji imienin, urodzin, Dnia Matki czy Dnia Kobiet, gdy musimy za coś przeprosić albo za coś podziękować. Kwiaty ofiarujemy komuś, kto odniósł sukces albo komuś, z kim musimy się pożegnać. Co ważne, można je wręczyć także mężczyźnie i nigdy nie są uznawane za prezent, którym chcemy wpłynąć na czyjąś decyzję. Kwiaty przyniesione osobiście lub przesłane pocztą przyjmie bez obaw i obiekcji lekarz, nauczyciel czy szef.

Bukiety kwiatów mają także inne zalety, o których często nie myślimy: nie są kaloryczne, jak czekoladki i nie dostarczają dodatkowych kilogramów. Wzbudzają też zazdrość u innych kobiet, przez co ta obdarowana czuje się wyjątkowa, ale też piękniejsza i pełna uroku. Kwiaty mogą być też symbolem skruchy, więc mężczyzna, któremu trudno powiedzieć słowo “przepraszam”, może po prostu kupić i wręczyć lub wysłać za pośrednictwem kwiaciarni internetowej przepiękny bukiet. Na widok kwiatów większość kobiet staje się bardziej przychylnymi, roztkliwia się i wzrusza, stąd łatwiej mężczyźnie, nawet takiemu, który na co dzień jest nieustępliwy i władczy, ukazać się w roli romantyka i delikatnego opiekuna, któremu można wypłakać się w rękaw.

Niezależnie od okazji, kwiaty zawsze poprawiają nastrój, są niezobowiązujące, sprezentowanie ich nie powoduje skrępowania. Wręczanie kwiatów to też tradycja, którą warto pielęgnować, także wtedy, gdy wolimy robić zakupy przez Internet i decydujemy się na kupowanie kwiatów w kwiaciarniach online i przesyłanie ich za pośrednictwem przesyłki kwiatowej. Nawet wielowiekowe tradycje warto unowocześniać.

Ile kwiatów w bukiecie?

Dzisiaj wielkość bukietu nie ma dużego znaczenia. Wiele lat temu zasadą było, że parzysta ilość kwiatów mogła znajdować się tylko w bukiecie żałobnym, a w naszych czasach panuje dowolność. Jednak na drobne okazje wystarczy jedna róża czy mały bukiet z fiołków, a na okazje szczególne warto już zamówić pokaźną wiązankę. Nie mniej jednak, w obdarowywaniu kwiatami zawsze bardziej chodzi o pamięć, niż o wystawność… To na pewno dobra wiadomość dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Co nam mówią kolory kwiatów?

O ile same kwiaty mają różne symbole, czasami sprzeczne, o tyle symbolika kolorów jest bardzo osadzona w naszej kulturze i funkcjonuje od wieków, jest niezmienna i powszechnie znana. Dlatego przed wyborem kwiatów w określonym kolorze, trzeba zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć, wręczając je, żeby nie urazić lub przekazać to, co trudno ubrać nam w słowa.

Białe kwiaty symbolizują czystość, niewinność i nieskazitelność, dlatego są znakomitym prezentem dla dziewczynki czy nastolatki, ale też dla kobiety, do której mamy neutralny stosunek, na przykład dla szefowej czy koleżanki z pracy. Inaczej jest z różem, który nie tak silny, jak czerwień, symbolizuje uczucie przyjaźni. Różowy bukiet oznacza szczerą sympatię i oddanie. Jednak różowe róże z zieloną wstążką mogą oznaczać oświadczyny. Pomarańczowe z kolei oznaczają nadzieję na to, że w przyszłości coś się wydarzy…

Czerwone kwiaty są zarezerwowane dla gorącego uczucia miłości. Czerwone róże najlepiej więc zostawić sobie na szczególną okazję, zwłaszcza gdy chcemy podarować je dziewczynie. Mamie można je wręczać zawsze.

Żółte kwiaty, zwłaszcza tulipany, utożsamiane są raczej z negatywnymi uczuciami, takimi jak nienawiść, zazdrość, ale kolor ten oznaczać może także mądrość, siłę charakteru i osiąganie sukcesu. Nie można więc nie wybrać tego koloru, gdy gratulujemy komuś zdobycia nowej posady, stopnia naukowego czy zakończenia edukacji. Jeszcze rzadziej niż na kolor żółty, decydujemy się na błękit. A niebieski bukiet oznacza oddanie i wierność, dlatego ten kolor można bez obaw wybrać do bukietu dla bliskiej sercu osoby. Unikać należy kwiatów fioletowych, bo te zarezerwowane są przede wszystkim na pogrzeby, symbolizują bowiem żal i smutek. Możemy jednak podarować bukiet lawendy czy bzu, jeśli jesteśmy pewni, że dana osoba przepada za ich zapachem i nie będzie miała wątpliwości co do naszych uczuć.

Najbardziej niezobowiązującym upominkiem, pełnym kolorów i uniwersalnym, będzie bukiet kolorowy, złożony z kilku kwiatów o różnych kolorach, a nawet różnych gatunków. To znakomity bukiet “bez okazji”.

Posłaniec z kwiatami

Bukiety kwiatów warto wręczać bez okazji i zawsze należy pamiętać o nim, gdy chcemy sprawić komuś radość albo nie bardzo wiemy, co podarować osobie, której dobrze nie znamy. Nie zawsze można wręczyć je osobiście. Bywa bowiem, że najbliższa osoba mieszka bardzo daleko albo akurat jesteśmy w długiej podróży. Zdarza się też tak, że niektóre sprawy lepiej rozwiązywać z odpowiedniego dystansu albo z zaskoczenia. W takich przypadkach można bez obaw zamawiać kwiaty online. Kwiaty przez Internet, zamówione w kwiaciarni obsługiwanej przez doświadczonych florystów, nie będą ustępować pięknem, ceną i świeżością tym z tradycyjnej kwiaciarni. Nie ma też obaw o to, że dostawa kwiatów oznacza długie oczekiwanie, spóźnienie czy wręczenie ich niewłaściwej osobie.

Każdy, kto chociaż raz robił zakupy przez Internet, zdaje sobie sprawę, że to niezwykła wygoda i bezpieczeństwo transakcji. W przypadku internetowej kwiaciarni wystarczy wybrać gotowy, proponowany zestaw kwiatów lub wykreować go samodzielnie posiłkując się podpowiedziami nieskomplikowanej aplikacji online, podać dane osoby, do której mają dotrzeć w określonym terminie i nie trzeba się już o nic martwić. Wybór kwiatów na zamówienie jest ogromny, ale sugerując się wskazówkami zamieszczonymi powyżej, z łatwością każdy dobierze taki, który trafi do serca obdarowanej osoby. Co ważne, przesyłki kwiatowe mogą być anonimowe, jak i oznaczone bilecikiem z dowolnymi informacjami od darczyńcy.

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.