Jak wręczać kwiaty w firmie?

Kwiaty zawsze uważane są za uniwersalny, a przez to odpowiedni do każdej okazji prezent. Można je wręczać nie tylko paniom, ale także panom. Zwykle kwiaty otrzymuje nauczyciel na zakończenie roku, jubilat czy solenizant, w pracy obdarować można nimi koleżankę lub kolegę, który odniósł zawodowy sukces, odchodzi na emeryturę czy zmienia swoją zawodową drogę. Kwiatami można też przywitać nowego pracownika albo pogratulować mu narodzin dziecka lub zawarcia związku małżeńskiego. Wręczanie kwiatów w firmie może stać się miłym akcentem, który wynagrodzi dodatkowo za pracę lub podkreśli troskę o pracowników i przełożonych.

Wręczanie kwiatów - savoir vivre

Niezależnie od tego, komu i jakie kwiaty wręczamy w firmie, powinniśmy pamiętać o zasadach dobrego wychowania przyjętych kulturowo. Pierwsza głosi, że najbardziej eleganckie kwiaty to te cięte. Owszem, można wręczyć kwiatka doniczkowego, jeśli wiemy, że osoba obdarowana bardzo je lubi, zbiera, kolekcjonuje, pielęgnuje, stawia je na parapecie w biurze lub w domu, jednak to świeże i cięte są najbardziej eleganckie. Podkreślamy też słowo “świeże”. Chociaż w sklepach znaleźć można przepiękne kwiaty sztuczne, to jednak podarowanie ich komuś nie zostanie dobrze odebrane.

Podczas wręczania kwiatów zawsze należy wyjąć je z opakowania oraz podawać płatkami do góry prawą ręką. Pamiętajmy też o tym, by nie kapała z nich woda i by były poręczne, zwłaszcza jeśli przed osobą obdarowaną jest wiele godzin podróży albo przenosi się z miejsca na miejsce.

Kolory kwiatów

Kiedy wręczamy bukiet kwiatów ukochanej, najczęściej pamiętamy, że czerwone róże oznaczają gorącą miłość i świetnie spełnią funkcję prezentu, żółte żonkile zaś są w takim przypadku prezentem nietrafionym. Kiedy jednak obdarowujemy koleżankę z pracy albo szefa, musimy zastanowić się, jaki kolor kwiatów wybrać. Skoro kolor czerwony oznacza namiętność, różowy to miłość, biały niewinność, a żółty zazdrość, to który będzie najlepszy? Znawcy zasad savoir-vivre podpowiadają, że biel, która jest neutralna i szlachetna, sprawdzi się w wielu sytuacjach, także zawodowych. Bezpieczne są też bukiety wielokolorowe. Połączenie modnych odcieni nie zmotywuje osoby obdarowanej do doszukiwania się ukrytych znaczeń i interpretacji prezentu.

Rodzaje kwiatów w bukiecie

Dobierając bukiet kwiatów dla kolegi lub szefa, warto zwrócić uwagę na to, z czym się one kojarzą. Jeśli chcemy okazać szacunek, dobrym wyborem są gerbery, frezje albo kwiaty anturium, a kiedy musimy za coś przeprosić, najlepiej sprawdzą się maki. Chryzantema, chociaż zwykle jest kwiatem kupowanym z okazji pogrzebu lub święta zmarłych, symbolizuje wieczną pamięć. Uważnym trzeba być przy wybieraniu goździków. Te w jednym kolorze, będą symbolizowały zadowolenie, ale wielobarwne, odmowę. Irysy świadczą o potrzebie zaufania, tulipany natomiast są wyrazem sympatii. Nie wręczajmy jednak irysów fioletowych, narcyzów i lawendy. Wszystkie one kojarzą się z odmową, brakiem zaufania i niechęcią. Róże, kojarzące się z wiernością i miłością są niezwykle eleganckie, można je więc wręczyć w wielokolorowym bukiecie.

Kwiaty dla szefa i szefowej

Nie trzeba, ale można rozgraniczyć bukiety męskie i damskie. Za męskie kwiaty uważa się kalie, słoneczniki, goździki, chryzantemy i takie kwiaty w firmie można wręczyć szefowi, na przykład z okazji imienin lub urodzin. Można wybierać kwiaty w odcieniach głębokich, ale także białe czy żółte. Żółte lilie, tulipany, kalie lub chryzantemy są dobrym wyborem, jeśli życzymy szefowi szczęścia, radości, sukcesu zawodowego oraz bogactwa. W bukietach dla mężczyzn często wiele jest ozdobnych liści, które świetnie uzupełniają mniejszą liczbę kolorowych kwiatów.

Dla młodej kobiety łatwiej jest dobrać bukiet, właściwie może być on dowolny, natomiast dla pani w wieku dojrzałym, czyli powyżej 50 roku życia, najlepiej sprawdzają się kwiaty w jasnych odcieniach.

Niezależnie od tego, jakiej płci jest szef, jeśli wstępuje w związek małżeński lub został rodzicem, świetnie sprawdzi się bukiet białych lub delikatnie różowych piwonii wyrażający życzenia miłości i radości z rodziny. Jasnofioletowe tulipany to z kolei sygnał dla szefa, że się go podziwia i ceni.

Wręczyć osobiście czy przez posłańca?

W naszym kraju zwykle kwiaty wręcza się osobiście na początku spotkania, można je jednak wysłać wcześniej za pośrednictwem kuriera z kwiaciarni online. W e-kwiaty.pl można wybrać bukiet dla szefa i już w kilkadziesiąt minut od złożenia zamówienia, trafi on pod wskazany adres. Dzięki temu szef nie będzie musiał dźwigać wielu bukietów z uroczystości albo będzie mógł ustawić kwiaty w swoim gabinecie lub domu, zanim przyjdą goście. W ten sposób bukiet stanie się elementem wystroju wnętrza. Kwiaciarnia internetowa to także sposób na wręczenie komuś kwiatów na odległość, kiedy nie mamy okazji do sprezentowania ich osobiście. Bukiet z bilecikiem albo dodatkiem w postaci czekoladek, kawy czy smakowitego trunku będzie perfekcyjnym dowodem oddania i podziwu. W ten sposób można wysłać kwiaty także do ważnego klienta firmy, kontrahenta, menadżera lub pracownika w filii, wszędzie tam, gdzie sprawi on komuś radość.

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.