Co oznaczają kolory róż?

W psychologii, miłośnicy róż uważani są za osoby ciepłe, wrażliwe, pełne dobrej energii, gorących uczuć i pasji. Cechy te przypisuje się im głównie za sprawą symboliki tych kwiatów. Wyjaśniamy, jakie konkretnie mają znaczenie kolory róż oraz podpowiadamy komu i kiedy warto podarować te kwiaty, zwracając uwagę właśnie na barwę.

Za co lubimy róże?

Nie da się nie zauważyć, że popularność róż, jako kwiatów okolicznościowych, ale i dekoracyjnych jest ogromna. Co się za tym kryje? Za co tak bardzo lubimy ten gatunek kwiatów? Na pierwszym miejscu należy wymienić ich wysokie walory estetyczne. Kolory róż bywają niezwykle oryginalne i wyjątkowe. Róże stanowią także synonim piękna, ale i delikatności. Te dostojne kwiaty doceniamy również ze względu na niezwykle przyjemny zapach. Kwiaty te oddziałują również na nasze zmysły i wpływają korzystnie na samopoczucie. Róże lubimy także za ich swoisty uniwersalizm. Za ich pomocą możemy dobitniej wyrazić nasze uczucia czy podkreślić ważność danej osoby dla nas. Wręczając bukiet róż, nadajemy też głębszy sens podziękowaniom czy przeprosinom.

Jaką symbolikę ma róża?

Przede wszystkim kojarzona jest z gorącym, prawdziwym, pełnym uniesień i pasji uczuciem. W niektórych zakątkach świata jak na przykład Chiny – którym zresztą przypisywane jest oryginalne pochodzenie tej rośliny ozdobnej – róże traktowane są, jako symbol wierności i namiętnej miłości. Nadaje się jej także duchowe znaczenie. Wtedy symbolika odnosi się do odwagi, czystości, niewinności. Na Dalekim Zachodzie róże uważane są za kwintesencję siły i energii. W Polsce traktujemy ją głównie, jako synonim głębokiego uczucia. Warto też podkreślić, że symbolika róż zmieniała się na przestrzeni dziejów. I tak na przykład w Starożytności traktowano róże, jako symbol życia wiecznego. W chrześcijaństwie róża symbolizowała natomiast niewinność i szlachetność, a także ból i męczeństwo.

Jakie są kolory róż?

Najbardziej rozpowszechnione kolory róż to: czerwień i jej różne odcienie, róż, pomarańczowy, biel oraz żółty. Ale w sprzedaży możemy znaleźć także róże o nietypowych barwach jak: złoty, czarny, niebieski czy fioletowy. Sporo zachwytu budzą też zawsze róże herbaciane i bordowe. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu możemy stworzyć naprawdę niezwykły bukiet, który nie tylko ucieszy obdarowanego, ale również wywoła u niego spore zaskoczenie.

Symbolika kolorów róż.

Zazwyczaj wybierając róże w określonej barwie, kierujemy się upodobaniami adresata bukietu. Kiedy indziej radzimy się florystki czy sprzedawcy, jaki kolor róż będzie najodpowiedniejszy na daną okazję. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jakie jest prawdziwe znaczenie koloru róż, a warto podkreślić, że ich symbolika bywa dość zaskakująca. Zacznijmy od najbardziej popularnej i znanej wszystkim róży czerwonej, która utożsamiana jest przede wszystkim ze szczerą, gorącą i pełną namiętności miłością. Jednak czerwona róża to także witalność, odwaga i pasja. Dlatego róże w tym kolorze doskonale sprawdzą się w Walentynki, jako bukiet rocznicowy. Pojedynczy kwiat pomoże nam wyrazić szczególny szacunek, jaki żywimy daną osobę. Co oznacza biały kolor róży? Kwiaty o tej barwie to synonim niewinności, szlachetności oraz szacunku i pokoju. Możemy je wręczyć z okazji ślubu lub narodzin nowego członka rodziny. Białe róże sprawdzą się także w przypadku bardziej formalnych uroczystości i okazji. Różowy kolor róż symbolizuje natomiast sympatię i wdzięczność, ale także nawiązuje do takich cech charakteru jak: subtelność oraz delikatność. Jeśli zastanawiamy się, jaki kolor róż dla przyjaciółki, której chcemy za coś podziękować to właśnie bukiet róż w tej barwie, będzie idealny. Podobne znaczenie ma kolor herbaciany róż, który utożsamiany jest głównie z przejawami sympatii. Nawiązuje on także do radości życia i optymizmu. Pomarańczowe róże wróżą natomiast udany związek czy pomyślność w interesach. Są także sposobem na to, by dać drugiej stronie wyraźny komunikat, że jesteśmy nią zainteresowani. Pomarańczowa róża symbolizuje też pozytywne nastawienie i dobrą energię. Co oznacza żółty kolor róż? Najczęściej ich unikamy, ponieważ przypisuje się im negatywny wydźwięk, podczas gdy:

- we wschodnich kulturach róże żółte utożsamiane są ze zwycięstwem;
- w Ameryce róże w tym kolorze zwiastują nowy, lepszy początek;
- na obszarach współczesnej Europy żółte róże traktowane są, jak symbol szczerej przyjaźni, zaufania i radości.

Jeśli chcemy, aby obdarowana osoba poczuła się szczególnie wyróżniona i ważna, możemy jej natomiast podarować różę pozłacaną. Symbolizuje ona nierozerwalność, wieczność i trwałość. Z kolei róże fioletowe oraz niebieskie doskonale nadają się, gdy chcemy komuś powiedzieć, że jesteśmy nim oczarowani i że liczymy na pogłębienie nawiązanej relacji. Bukiecik z fioletowych bądź błękitnych róż, można na przykład śmiało podarować dziewczynie na pierwszej randce lub swojej szkolnej sympatii w czasie Walentynek. W sprzedaży często pojawiają się także aksamitne czarne róże. Ten kolor ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony to symbol zakończenia pewnego etapu w życiu, smutek i ból. Dlatego niektórzy kładą często na grobach jedną czarną różę na znak swojego przygnębienia. Z drugiej zaś strony czarna róża nawiązuje do nowego, nieznanego początku i jakiś znaczących zmian w przyszłości.

Róże to kwiaty niezwykłe, które – jak widzimy – potrafią zaskoczyć, a jednocześnie oczarować swoją bogatą galerią barw, a każdy kolor róż symbolizuje co innego. Pamiętajmy o tym, aby przy najbliższej okazji dokonać bardziej świadomego i nieco staranniejszego wyboru.

Porozmawiaj z nami
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.